Flaş Haber

Firmamız Genel Müdür Ayberk Yağız, 17 Ekim 2005 tarihinde yaptığı sunuşla EDAD üyesi diş hekimlerine Bilgisayar Destekli İmplantoloji ve İmplant Kılavuzları hakkında bilgi verdi.
 
Ana Sayfa arrow stentCad Ötede
stentCad Ötede PDF Yazdır E-posta

 

Ay Tasarım'ın patentli yeni ürünü "stentCad Ötede" sistemi, kayarken takılıyor mu demiştiniz???
Bir de bunu deneyin!!!

ötede artık daha da ötede!!!

Ay Tasarım müşterilerinden aldığı değerli geri beslemelerle Türkiye'de diş hekimliğinin en önemli Araştırma-Geliştirme firmalarından biri olmaya devam ediyor.

Bu sloganı bize siz verdiniz:

Ay Tasarım yapar!!!
pdf
Tarama Protokolü (421 kb)
pdf stentCad Broşürü (1.469 kb)
pdf stentCad Hakkında Herşey (17.237 kb)
pdf stentCad Adımlar (2.068 kb)

pdf Radyo Opak protez Üretimi

 

 stentCad Ötede sistemi implant kılavuzlaması prensiplerini kökünden değiştiriyor. stentCad Ötede sistemi'nin neden gerçekten Ötede olduğunu anlatan bir kaç neden:

1) "Ötede" sistemi ile metal tüplere son!! Metal tüpler olmadığı için metal tüplerden kaynaklanan yükseklik yaratılmamaktadır. Arka bölgelerde standart kısa frezler kullanılmasına olanak verir.

2) "Ötede" sisteminde tüp olmadığından standart implant-frez sistemleri, implantın planlanan derinliğine kadar kullanılabilmekte ve kılavuz bu işlem boyunca kılavuzlama yapabilmektedir. Derinlik kontrolü yapmak için özel sistemlere ya da yeni frez setlerine gereksinim kalmaz.

3) "Ötede" sistemi tüpsüz olduğundan ve hiçbir şekilde frezler ile temas etmediğinden, metal parçacıkların implant boşluğuna düşmesi tehlikesi bulunmamaktadır.

4) "Ötede" sisteminde tüp bulunmadığından ve operasyon bölgesi açıkta bulunduğundan serumlama rahatlıkla yapılabilmektedir.

5) Ötede" sisteminde her türlü implant markasının her türlü frez sistemi ile çalışılabilmektedir.

6) "Ötede" sisteminde kılavuz bir kez yerleştirilecek ve bir daha implant operasyonu boyunca çıkartılmasına gerek kalmayacaktır.

7) "Ötede" sistemi tüpsüz olduğundan 1mm derinliğindeki implantlar bile yerleştirilebilmektedir.

8) "Ötede" sisteminde Kılavuz implant uygulanacak bölgenin dışına yerleştirildiğinden, sadece gerektiği kadar hatta insizyon yapılacaktır. Bu gereklilik frezin çapı kadardır.

9) "Ötede" sisteminde operasyon yüzeyi boş olduğundan üzerinde çalışılan anatomik oluşumlar net olarak gözlemlenebilecek, herhangi bir komplikasyona anında müdahale edilebilecektir.

10) "Ötede" sisteminde kılavuz operasyon sırasında kritik ve açık bölgelere hiçbir şekilde deymediğinden kılavuzdan kaynaklanan komplikasyon riski son derece azalmaktadır.

11) "Ötede" sistemi ile artık implantlarınızı da kılavuzumuz aracılığı ile yerleştirebilirsiniz. Böylece sadece frezleri değil, implantı da kılavuzlama olanağına kavuşacaksınız.

12) "Ötede" sistemi ile aynı kılavuzu kullanarak ister kemik destekli, ister mukoza destekli (insizyonlu ya da insizyonsuz) operasyon gerçekleştirebilirsiniz. Operasyon öncesinde bu kararı vemenize gerek kalmaz.
 

Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nejat Bora Sayan tarafından stentCad ötede sisteminin kullanılmasıyla gerçekleştirilen, Dr. Oğuz Ozan tarafından planlaması yapılan operasyona ait görüntüler:
sadece tek parçadan oluşan kaide kısmı, çeneye oturtulur ve arkasından mini vidalarla çeneye sabitlenir. Kılavuz operasyon sonuna kadar ağızdan çıkartılmaz.
Sabitleme sayesinde en yüksek hassasiyet elde edilir. Ötede sisteminin en önemli getirilerinden biri yukarda görülmektedir. Kılavuz başarılı bir şekilde dili ekarte etmiştir.
Angrudurvaya birebir oturan parça yine bir defaya mahsus olmak üzere takılır. Bu parça operasyon sonuna kadar, implant yerleştirilmesi dahil çıkartılmayacaktır.
Kılavuzlama sırasında kafa parçası kaide kısmına değdikten sonra kılavuz daha derine gidemez. Bu sayede lokasyon, açı ve derinlik kontrolü sağlanmış olur.
Özellikle mukoza destekli kılavuzlar en az insizyon ve kanama ile gerçekleştirilir. Ötede sisteminin başka bir avantajı, flepli ya da flepsiz cerrahi yapılmasına operasyon sırasında karar verilebilmesidir. Hekim isterse, örneğin bu vakada, 3 implantı flepsiz, kritik bulduğu bir implantı flepli yerleştirebilir. Çünkü operasyon bölgesinin üzerinde klasik kılavuzlarda olduğu gibi her yeri kaplayan bir kadide kısmı ve tüp bulunmamaktadır.
Ötede sistemi sayesinde yalnızca frezleme işlemi değil, implant yerleştirme işlemi de aynı set ile yapılabilir. Bu sayede implantın elle yerleştirilmesi sırasında ortaya çıkabilecek sapmalar engellenmiş olur.
Operasyon sonrası yapılan planlama ve elde edilen sonuç...
Hastanın iyileşme başlıkları takılmış hali. Görüldüğü üzere flepsiz cerrahi hastaya büyük rahatlık sağlamaktadır.

İmplantların yerleştirilmesinde kemik yoğunluğu, komşuluklar, paralellik gibi konular tedavinin başarısını etkileyen unsurlardır. Diş hekimleri operasyona başlamadan önce karşılaşacakları sorunlar hakkında sınırlı öngörüye sahiptirler.

Amacımız, hekimlerin operasyon sırasında karşılaşabilecekleri sorunları, mümkün olduğunca operasyon öncesine taşımak ve sorunları bu aşamada çözmeye çalışmaktır.

Bu amaçla stentCad yazılımının yardımıyla detaylı bir implant planlaması yapılır. Bu planlama yapılırken, kemik yoğunluğu ve komşuluklar bilgisayar desteğiyle ölçülür ve en iyi sonuç hata yapma korkusu olmadan elde edilmeye çalışılır.

Yapılan planlama Ay Tasarım’a gönderilir planlamaya birebir uyan kılavuzlar, Hızlı Prototipleme yöntemi ile üretilir. Bu kılavuzlar operasyon sırasında frezlere yol gösterip, implantların ideale en yakın açıda ve lokasyonda uygulanmalarını sağlar. 3 Boyutlu tarama sırasında baryum sülfat katkılı radyo opak protez kullanımı sayesinde, implantlar planlanırken protezin de hesaba katılması sağlanır.


Implant kılavuzları kullanmanın yararları şunlardır:

1) Hasta kemiğinin 4 boyutlu modeli sayesinde BT, Panoramik Film ya da Röntgen’de gözlemlenemeyen detaylar incelenebilir.

2) Implantın yerleştirileceği kemik yoğunluğu ölçülebilir. Bu sayede ideal implant yerleşim yeri saptanabilir.

3) Implantın diğer diğer implantlarla, mandibular kanalla ve sinüslerle komşuluğu hassas biçimde ölçülebilir.

4) Eldeki kemiğin mümkün olan en verimli biçimde kullanılabilmesi sayesinde, hastaya yerleştirilecek implant sayısı en azda tutulabilir.

5) Operasyondan önce sağlıklı bir operasyon maliyeti çıkartılabilir. Geleneksel yöntemlerle yapılan operasyonlarda, bazen hastaya uygulanacağı söylenen sayıdan daha fazla implant yerleştirilmesi gerekebilmektedir. Hekimler genelde bu maliyeti hastaya yansıtmamayı tercih eder.

6) Açılı abutment kullanma sorunu ortadan kalktığından, operasyonlarda maliyet tasarrufu sağlanır ve implantlardan alınan verimde düşme olmaz.

7) Planlama ve uygulama birbirine çok yakın olduğundan, anında yükleme olanaklarının önü açılır.

8) Hekimler operasyona güvenle girerler.

Ay Tasarım tarafından üretilen İmplant Kılavuzları ile implant operasyonlarınızda planlamayı operasyon öncesine taşımanın rahatlığını yaşayın. Böylece, "Göz, el ve tecrübe ile yaratılan implant karmaşasından" "Implant Barışı'na" ulaşın.

Diş hekimliği, görüntüleme bilimi ve mühendisliğe ait yüksek bilgi birikiminin ve teknolojisinin ürünü olan implant kılavuzlarımız ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki kılavuzlarımızdan edinebilirsiniz. 
< Önceki   Sonraki >
© 2017 ay tasarım :::: CBCT ::: Dental Volumetrik Tomografi ::: İmplant Kılavuzu ::: Biyomodel Üretimi ::: Sonlu Eleman Analizi
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.